Dvodnevna pustolovščina mladih planincev na Boču
Dvodnevni tabori mladih planincev PD Cirkulane so že dolgoletna stalnica. Tokrat smo preživeli dva nepozabna dneva na Boču.
V ponedeljek 7. in torek 8. oktobra 2024, smo se podali na Boč. Pohod smo pričeli v Zgornjih Poljčanah in v prvi etapi dosegli Majstrov kamen, se povzpeli do križa in se nato spustili proti Domu pod Bočem.
Tu nas je pričakal prijazna oskrbnica in nam razložila domska pravila. Sledila je razporeditev po sobah, dogovarjanje katera postelja bo od koga, oblačenje posteljnine… nato pa priprava na kosilo. Bilo je odlično.
Pred domom pod Bočem. Foto: oskrbnik doma, oktober 2024.
Po kosilu in vmesne prostem času smo se pripravilo na vzpon na Boč. Za varnost sta skrbela vodnika Vili in Ivo ob pomoči mentorice Maje in spremljevalke Štefke. Vsi smo družno in brez težave prisopihali na vrh Boča. Vmes smo se poučili o varnem gibanju na planinskih poteh, si nadeli varovalne čelade na predelu, z jeklenico varovane planinske poti, se 'natlačili' v jamo Balunjačo, si ogledali ferato in nekoliko višje objekte Slovenske vojske, se razgledovali po okolici… Seveda pa smo se podali tudi na stolp. Vetrovno vreme nam je dodobra skuštralo lase, ampak tudi to ima svoj čar.
Spust nazaj do planinske postojanke smo opravili po drugi poti in opazovali moč narave na predelu, kjer je v zimskem času vetrolom dobesedno izruval več deset let stara drevesa. Pridni markacisti so že spomladi odstranili odvečna debla, ki so ovirala pot po nadelani planinski poti tako, da je pot varna.
Ob povratku v dom smo po okrepčilu in krajšem počitku čas krajšali s športnimi igrami z žogo ali pa zgolj klepetom s planinskimi prijatelji. Ja klepetom, ja… čisto pravim… telefoni so namreč ostali doma.
Hitro smo pričakali čas slastne večerje, ki nam je dala energijo za nadaljevanje aktivnosti. Najprej ogled cerkvice sv. Miklavža in nato kviz iz znanja. Zunaj se je že dodobra stemnilo in čas je bil za nočni pohod z lučkami. Malo tudi brez njih, da se oči privadijo in ob pomoči svetlobe zvezd in malo poguma, se da ponoči hoditi tudi brez lučke. Nato so sledile še družabne igre pred nočnim počitkom.
Pred spanjem tuširanje in spanje. No ja, čisto takoj ne…, ampak celodnevna aktivnost na svežem zraku spanec vseeno hitro prikliče.
Jutranje bujenje drugi dan, odstranjevanje posteljnine, priprava na zajtrk… in seveda zajtrk. Po zajtrku igranje z oskrbnikovim psom in odhod na Dreveniško goro na razgledno točko. Vmes nabiranje kostanjev, ogled prelepih dreves, mušnic… skratka v naravi je vedno kaj videti, če le hočemo videti.
Še malo športnih iger ali pa zgolj 'martinčkanja' in že se je bilo potrebno vkrcati na avtobus. Tudi to je doživetje, saj cesta na planinsko postojanko ni ne ravna in ne položna.
Za konec pa še postanek v piceriji v lovskem domu v Slovenski Bistrici. Najprej je bilo potrebno ukrotiti gromozanskega močerada, ki je grozil, da bo požrl vso hrano sam. Uspelo nam je. Tako da smo dobili vse kar smo naročili. Pa še nekaj živali smo si ogledali, poigrali na igralih, se spustili po toboganu… in sledila je le še pot v Cirkulane in odhod proti domu.
Ukrotili smo požrešnega močerada. Foto: Ivo Zupanič, oktober 2024.
Iskreno se zahvaljujemo PD Cirkulane, predvsem predsedniku Viliju Jurgecu za ureditev poravnave stroška prevoza na tabor, poravnavo članarin za udeležene mlade planince, kakor že omenjeno vodenje. Hvala tudi Štefki Cicmanovič Zimet za spremstvo, vse pohvale osebju Doma pod Bočem in prijaznemu šoferju, ki nas je varno pripeljal v obe smeri. Seveda pa hvala tudi udeleženim mladim planincem. Bili ste dobra in prijetna družba.
Mentorja mladih planincev: Maja Tašner in Ivo Zupanič
Jesenski pohod novincev po Bračičevi planinski poti
Ker je na prvem mestu varnost, smo za vse mlade planince, ki so letos novinci in bi se želeli udeleževati planinskih pohodov mladinskega odseka PD Cirkulane, brez spremstva staršev, organizirali spoznavno-preskusno turo v domačem okolju.
Tako smo lahko ocenili njihovo kondicijsko primernost, jih seznanili z pravili varnega gibanja na planinskih in gorniških pohodih, preverili ustrezno opremljenost in jim predstavili pravila vedenja na taborih in v gorskih postojankah.
Pohod smo izpeljali v soboto, 21.9.2024, s pričetkom ob 8:00. Na izhodišču - parkirišču Hiša usnja Kokol smo se dobili deset minut pred odhodom. Najprej smo pozornost namenili pravilni opremljenosti. Staršem, ki so otroka pripeljali pa tudi svetovali v zvezi z opremljenostjo mladega planinca.
Utrinek iz jesenskega pohoda. Foto: Aljaž Zidanšek, september 2024.
Pričeli smo pohod. Pot nas je vodila po Bračičevi planinski poti do šole v Cirkulanah. Po odlično pripravljenem in markiranem strmem vzponu po stopnicah do bunkerja in nato proti Gradišam. Na poti smo se razgledovali preko reke Dravo proti ravninskim naseljem vse do Slovenskih goric. Tudi narava se je začela odevati v čudovite jesenska barve.
Nadaljevali po lokalni cesti, kjer smo si spotoma ogledali mokrišče z rogozom, vse do kmetije pri Kovaču, kjer smo ob kleti naredili postanek za malico. Ni boljšega sendviča na svetu kot je tisti iz nahrbtnika, ki ga zaužijemo po prijetno naporni hoji.
Zadnja etapa poti pa nas je vodila v dolino proti apartmajem Janžekovič ali, kot so pohodniki sami ugotovili na traso pohoda prijateljstva, vse do šole.
Pri šoli smo naredili krajši pogovor o vtisih, izkušnjah s pohoda in se pogovorili tudi o planinskem taboru za katerega upamo, da nam ga uspe izpeljati v tednu otroka. Vsi današnji udeleženci pohoda, bodo povabljeni tudi na tabor.
Hvala Aljažu Zidanšku in Alojzu Štumbergerju za pomoč pri logistiki in vodenju tega prijetnega pohoda.
Zapisal: Ivo Zupanič
Fografije: Ivo Zupanič, Aljaž Zidanšek
Taborjenje mladih planincev
Predpočitniški čas smo z mladimi planinci izkoristili za taborjenje. Taborjenje smo izpeljali v petek in soboto, 21. in 22. junija 2024.
Najprej smo postavili šotore, pripravili podloge in spalne vreče in tako bili pripravljeni za nočni počitek. Seveda pa smo pred prenočevanjem počeli še veliko zanimivega. Poleg iger z žogo na športnih površinah pred završko šolo smo tekmovali v gibalno zabavnih igrah, pri katerih je bil glavni rekvizit vodni balon.
Šotori postavljeni. Foto:Ivo Zupanič, junij 2024.
Nato smo povečerjali dobrote iz nahrbtnika, vmes pa je za priboljšek in presenečenje bil na meniju sladoled, ki nam ga je nastavila kuharica Helena. Sledil je večerni pohod, kjer smo si ogledali učni čebelnjak, in se pogovorili o lokalnih znamenitostih Zavrča.
Sledila je večerna ali bolje nočna animacija. Najprej kviz iz planinske tematike, pa še kakšno vprašanje se je prikradlo poleg. Nato je sledila glasbeno-plesna igra okoli stolov pri kateri je v vsakem krogu en tekmovalec izločen, ker mu pač ne uspe zasesti stola. Ker se nikomur ni mudilo spat pa še igra o kravi številka … z … številom lis.
Nočni počitek v šotorih je zagotovo bil vrhunec našega taborjenja. Morda ne jutranje vstajanje, ampak to je res nekaj, kar treba doživeti. Po jutranji toaleti pa je v jedilnici že zadišal sveže pripravljen zajtrk. Ja, naša kuharica Helena se res rada potrudi za učence, če tudi v svojem prostem času.
Šotore oziroma tabor je potrebno pospraviti. Ker so se zaradi rose nekoliko navlažili smo jih prenesli v notranje prostore na sušenje in zložili in pospravili tisto, kar ni tako občutljivo.
Sledil je pohod na grad Borl. Lahko bi rekli narobe obrnjen pohod prijateljstva. Jutranji sprehod skozi gozd v čudoviti naravi je res nekaj neprecenljivega. Ponujali so se nam lepi razgledi, opazovali smo rastline, sledi živali. Pot je hitro minila in kaj kmalu smo bili na našem cilju.
Na gradu nas je sprejela vodička, razložila kaj vse si lahko ogledamo, nam predstavila nekaj zbirk zbirko o reki Dravi pa smo si lahko ogledali sami. Vsaj tisti, ki smo bili prvič smo bili prijetno presenečeni, kaj vse si je možno ogledati.
Ob koncu ogleda smo posedeli in počakali na prihod staršev. Ti so prišli poiskat svoje nadobudneže, ki so zagotovo bogatejši za še eno prijetno in za življenje potrebno izkušnjo.
Bilo je super, bili ste super! Mentorja, spremljevalca, organizatorja… Maja Tašner in Ivo Zupanič se že veseliva naših bodočih skupnih podvigov in vam želiva lepe počitnice.
Galerija slik pohoda
Dvodnevni tabor mladih planincev 2023
V sredo, 20.9.2023, smo se člani planinskega krožka podali na dvodnevni planinski tabor na območje Ravne gore v sosednji Hrvaški. Odhod avtobusa izpred šole v Cirkulanah je bil ob 8.00. Drugi dan, v četrtek, 21.9.2023, pa se bomo vrnili v zgodnjih popoldanskih urah.
Avtobus nas je odložil v Cvetlinu, kjer smo začeli pohod. Desno se nam je odstrl pogled na Velike pečine, ki so v jutranji svetlobi delujejo čarobno in skrivnostno. Po vaški in nato po serpentinasti planinski poti, ki ji pravimo tudi kačja pot, smo nadaljevali do Filićevega doma. V zgodnje jesenskem času je pot še posebej privlačna.
Po uvodnem spoznavanju z oskrbnikom in pomočnico, dogovori za termine obrokov, ki smo jih izvedli drugače, kot smo najprej planirali - kar se je izkazalo za boljše, ogledom sob in raziskovanju okolice je kmalu sledilo okusno kosilo, ki smo ga z užitkom snedli. Še posebej so nas razveselile palačinke z namazom po lastni izbiri.
Iz nahrbtnikov smo odložili odvečno opremo, in se podali na potep v okolico. Do »Križa« na markantnih Velikih pečinah, od koder smo si ogledovali prelepi Trakošćanski dvorec. Nato se vrnili v planinsko postojanko. Spotoma smo si ogledalo žal zaprt dom na Pustem duhu, zunanjost cerkvice Treh Kraljev, razgledni stolp na najvišji točki Ravne gore ter vzletišče zmajarjev in jadralnih padalcev.
Čas do večerje bomo zapolnili s športno rekreativnimi dejavnostmi na igralih in na nogometnem igrišču v vrtači. Pred večerjo je sledil kviz iz znanja. Pomerili sta se dve zelo izenačeni ekipi in posledično je bil takšen tudi rezultat, le ena točka je bila odločilna za zmago.
Sledila je okusna večerja, ki je prav tako teknila kot kosilo. Da smo malo potrošili odvečne kalorije je sledil nočni krožni pohod v okolici planinskega doma, najprej smo uporabili svetilke, po izklopu svetil, pa smo se potrudili varno gibati brez umetnih virov svetlobe.
Ker še nismo bili nič zaspani smo nadaljevali z družabno-socialno igro »vprašaj in poslušaj odgovor« in presojali ujemanje. Veliko zabavnih ujemanj se je napletlo. Naslednja je bila gibalno glasbena spretnostna igra, pri katerih tekmovalci plešejo okoli stolov dokler slišijo glasbo. Sedejo ob nastopu tišine - vendar je vedno en stol premalo… Nato še tuširanje in nočni počitek.
Drugi dan smo malo poležali, po prebujanju in vstajanju smo se zbrali v jedilnici in pozajtrkovali. Sledilo je pospravljanje in urejanje najetega prostora, poravnanje stroškov, skupinsko fotografiranje… Poslovili smo se od gostoljubnega oskrbnika »domara« kot se temu tam reče in se podali proti Trakošćanu. Ob uživanju v prelepi okolici, opazovanju izginjajoče stavbne in tehnične dediščine Zagorja smo po kakšnih dveh urah prispeli pod Trakošćanski dvorec. Privoščili smo si počitek, sladoled, kupili kak spominek pri lokalnih ponudnikih in že se je bilo potrebno vkrcati v avtobus za pot proti domu.
Žal se nekaterim našim članom letos tabora ni uspelo udeležiti, saj so se jim pokrili datumi tekmovanj, udeležbe na mednarodnih srečanjih učencev osnovnih šol…pa smo uživali še za njih-oni pa za nas. Brez skrbi, še bodo pohodi in še bodo tabori. Izkazalo se je, da je tudi septembrski termin za tabor zelo primeren, zato bo po vsej verjetnosti ostal stalnica.
Na koncu bi se želeli organizatorji in spremljevalci Maja, Aljaž in Ivo v imenu udeležencev zahvaliti šoli za vso podporo za izvedbo tabora kakor tudi Planinskemu društvu Cirkulane za poravnavo stroškov prevoza. Iskrena hvala.
Zapisal: Ivo Zupanič
Avtorji fotografij: Aljaž Zidanšek, Maja Tašner, Ivo Zupanič in domar Srečko :)
Pomladanski pohod mladih planincev 2023
Pa smo dočakali trenutek, ko se je pokrilo lepo vreme in možnost izvedbe. Po čudovitem zaključku letošnje bralne značke smo se mladi planinci podali na pohod proti Gradiškemu Humu.
Gradiški Hum je vrh v občini Cirkulane, v kraju Gradišča, ki je visok 336 m in nas očara s čudovitim razgledom. Je točka od koder so lepo vidni haloški griči, Ptuj ter Ptujsko jezero.
Uživali smo v prelepi naravi, spoznavali lepote domačega kraja, bili deležni gostoljubnosti tukajšnjih ljudi in se predvsem imeli lepo. Na razgledišču na Humu smo si ogledovali okoliško hribovje in tudi Ravno goro, kamor se bomo kmalu odpravili na dvodnevni tabor.
Nazaj grede smo obiskali še “Deželo regratovih lučk” in prav kmalu smo bili na izhodišču kamor so udeležence prišli iskat starši.
Zapisal: Ivo Zupanič